Телемедицина у кардіології, Закарпаття, Ужгород

Телемедицина у високогірній місцевості. Впровадження телеметричного кардіологічного комплексу UNET у Закарпатській області

Телемедицина довела свою ефективність у великих містах та у віддалених населених пунктах. А більш наочно вона демонструє свої можливості у високогірних і важкодоступних місцевостях. Отже, чергову висоту в прямому і переносному сенсі Комплекс UNET узяв восени 2022 року, коли до телеметричної мережі, що вже існувала з 2019 року в Закарпатській області, підключили ще 198 кардіографів ЮКАРД 100 з телеметричним модулем. Тоді до комплексу підключилися сільські, районні та міські амбулаторії та лікарні.

У нашому кейсі ми розповімо, які проблеми вирішує впровадження Телеметричного кардіологічного комплексу UNET в Закарпатській області, які особливості проекту довелося враховувати, а також до яких результатів привела реалізація цього великого проекту.

Восени 2022 року до телеметричної мережі в Закарпатті
підключили ще 198 кардіографів ЮКАРД 100 з телеметричним модулем.

 

ПРОБЛЕМАТИКА

Зростаюча кількість випадків серцево-судинних захворювань (ССЗ) відзначається у всьому світі і, зокрема, в Україні. Нажаль, Закарпаття тут не є винятком: кількість ССЗ продовжує зростати, відповідно кількість смертей від них неухильно збільшується.

За 2022 рік медпрацівники за допомогою електрокардіографів Компанії «ЮТАС» передали понад 3000 ЕКГ та виявили понад 5500 різних ССЗ, у тому числі 599 порушень серцевого ритму та 256 гострих коронарних синдромів.

Статистика Закарпаття Швидка допомога

У складі Комунального некомерційного підприємства «Закарпатський територіальний центр екстреної медичної допомоги» Закарпатської обласної ради функціонує 11 станцій, 3 підстанції та 64 пункти постійного базування бригад ЕМД, 105 бригад екстреної медичної допомоги, з яких 33 лікарські та 72 фельдшерські.

Тобто, більшість бригад, які першими контактують із пацієнтом, зазвичай не мають достатнього досвіду для правильної інтерпретації ЕКГ. Тож у фельдшерів з’являється необхідність проконсультуватися з лікарем-кардіологом віддалено. Телеметричний комплекс UNET Компанії «ЮТАС» розроблено саме для таких випадків та для системного рішення подібних проблем.

 

РІШЕННЯ

З метою покращення якості діагностики та надання медичної допомоги на догоспітальному етапі пацієнтам з ССЗ у екстрених та критичних станах та забезпечення вчасної госпіталізації пацієнтів з ГКС до катетеризаційних лабораторій області в межах «терапевтичного вікна» з червня 2019 року у ЗТЦЕМД запроваджено телемедичне консультування з використанням телеметричного кардіологічного комплексу UNET.

З 2019 року всі бригади Центру оснащені електрокардіографами ЮКАРД 100 з можливістю телеметричної передачі. До комплексу було підключено та активно працювало 88 апаратів ЮКАРД 100, які перебувають на оснащенні бригад «Швидкої допомоги».

Восени 2022 року до цієї мережі було також підключено ще 198 кардіографів ЮКАРД 100 з телеметричним модулем. Завдяки телеметрії всі вони включені до Телеметричного кардіологічного комплексу UNET по Закарпатській області з центральною станцією в КНП «Закарпатський територіальний центр екстреної медичної допомоги». Так до комплексу підключилися сільські, районні та міські амбулаторії та лікарні.

Одночасно із підключенням в області пройшли тренінги по роботі з телеметричним обладнанням для лікарів та працівників мед. установ регіону. Загалом практичні навички здобули понад 400 медпрацівників.

Анжела Андріївна Бакі,
заступник директора з медичної роботи КНП «Закарпатський територіальний центр ЕМД»

Як зазначає Анжела Андріївна Бакі, заступник директора з медичної роботи КНП «Закарпатський територіальний центр ЕМД», ЮКАРД 100 дозволяє бригаді ЕМД записувати ЕКГ на місці події, з будь-якого віддаленого куточка області надсилати зареєстровану ЕКГ через систему мобільного зв’язку в консультативно-діагностичний центр ЗТЦЕМД (який знаходиться в Ужгороді), оснащений кардіологічним телеметричним комплексом UNET і оперативно отримувати консультацію кардіолога у плані правильного діагностування. Це дозволяє з перших хвилин надавати правильне та своєчасне лікування пацієнту.

«А так як у нас 70% фельдшерських бригад – то це суттєва допомога у постановці правильного діагнозу, адже зменшується у першу чергу кількість помилок діагностування гострого коронарного синдрому, — підкреслює Анжела Андріївна Бакі. — Відповідно, при виявленні гострого коронарного синдрому є можливість транспортувати пацієнта безпосередньо у заклад, де йому можуть надати висококваліфіковану допомогу у межах терапевтичного вікна, минаючи заклади де немає можливості здійснення коронарних втручань».

 

ОСОБЛИВОСТІ ПРОЕКТУ

Особливістю цього проекту з телемедицини стало розташування багатьох районів Закарпатської області у високогірній місцевості. Майже дві третини території області займають Карпатські гори. Як наслідок, впровадження телеметричних проектів тут стикалося із проблемою нестабільного інтернет-зв’язку та слабкого сигналу для передачі ЕКГ на відстані.

Схема роботи комплексу UNET

Але рішення, запропоноване Компанією «ЮТАС», вигідно відрізняється від існуючих на ринку. По-перше, в основі комплексу UNET — мережа повнофункціональних електрокардіографів ЮКАРД 100. По-друге, ЕКГ діагностичної якості передається не кудись «на хмару», а до консультаційного центру. По-третє, що важливо, передача здійснюється не через інтернет, а за допомогою GSM: міжнародного стандарту для мобільного цифрового зв’язку. При цьому ми не робили прив’язки до певних операторів. Кожна мед. установа, залежно від району, могла вибрати оператора, чий зв’язок у їхній місцевості кращий.

Але це ще не все. ЮКАРД 100 можуть передавати ЕКГ та отримувати висновок від кардіолога і через спеціальний додатковий канал зв’язку CSD — технологію передачі даних, що була розроблена для мобільних стандарту GSM. За допомогою цього рішення оперативну дистанційну консультацію можуть отримати бригади «Швидкої» або амбулаторії навіть там, де зв’язок зазвичай не найкращий.

 

РЕЗУЛЬТАТИ ТА АКТУАЛЬНА СИТУАЦІЯ

Мабуть, основним результатом впровадження телеметричного кардіологічного комплексу UNET у Закарпатті стало підвищення ефективності маршрутизації пацієнтів із ССЗ. І, як наслідок, підвищення якості надання допомоги пацієнтам у віддалених населених пунктах.

UNET Закарпаття
Апарати ЮКАРД 100 у складі Комплексу ЮНЕТ
в Закарпатській області

Згідно оновленого наказу департаменту охорони здоров’я  Закарпатської облдержадміністрації «Про розширення в області мережі реперфузійних центрів для надання допомоги пацієнтам із гострим коронарним синдромом та оновлення маршрутів госпіталізації пацієнтів у заклади охорони здоров’я області, що мають укладений договір з НСЗУ» з вересня 2022 року госпіталізація пацієнтів із ГКС бригадами ЕМД здійснюється у відділення інтервенційної кардіології КНП «Закарпатський обласний клінічний центр кардіології та кардіохірургії» Закарпатської обласної ради, «Мукачівську центральну районну лікарню», «Хустську центральну лікарню ім. Віцинського Остапа Петровича» Хустської міської ради з урахуванням часового довозу в рекомендоване наказами МОЗ України «терапевтичне вікно».

Так, за 2021 рік бригадами ЗТЦЕМД було доставлено 667 пацієнтів з гострим коронарним синдромом з елевацією сегменту ST, за 10 місяців 2022 року 508 пацієнтів. 92,5% з них госпіталізовані у заклади з можливістю  здійснення перкутанних коронарних втручань.

«Зменшення часу на транспортування пацієнта до медичного закладу суттєво впливає на подальший прогноз лікування та суттєво зменшує летальність від гострих серцевих станів, — коментує Анжела Андріївна Бакі, заступник директора з медичної роботи КНП «Закарпатський територіальний центр ЕМД, — Переваги від такої роботи отримують насамперед пацієнти».

Ці переваги, за словами експерта, полягають у прискоренні передачі інформації про результати обстежень без транспортування хворого (особливо у критичних випадках); проведенні дистанційних (телемедичних) консультацій кардіологом у територіально віддаленому закладі. Тобто один кардіолог ЗТЦЕМД консультує 105 бригад ЕМД  цілої області.

Нагадаємо, що наразі до телеметричної мережі, яка охоплює бригади ЕМД, також підключилися сільські та міські амбулаторії в області. Це значно розширило можливості комплексу та підвищило його значущість за кількістю випадків надання допомоги. «Необхідність застосовування телемедичного консультування оправдовує себе в системі екстреної медичної допомоги, адже вчасно поставлений діагноз — це запорука швидшого одужання пацієнта. Також впровадження телемедицини дає можливість наблизити медицину до пацієнта та зменшити витрати на лікування», — констатує Анжела Андріївна Бакі.

 

 

КОМЕНТАРІ ПРАЦІВНИКІВ «ШВИДКОЇ»

Апшай Михайло Михайлович,
начальник Ужгородської станції екстреної медичної допомоги

Телеметричний комплекс UNET у нас працює з червня 2019 року З цього моменту ми можемо відзначити багато позитивних змін. По-перше, так як у нас є дуже багато фельдшерських бригад: із 105 бригад 72 фельдшерські і тільки 33 лікарські, телеметрія дуже допомагає вставленню правильного діагнозу безпосередньо на місці надання допомоги, прийняттю рішення щодо правильної маршрутизації пацієнта.

Варто звернути увагу, що останнім часом кількість діагностованих ССЗ нажаль збільшується не лише як загальна тенденція для всієї України та навіть світу, а й за рахунок великої кількості внутрішніх переселенців у зв’язку з військовими діями. Тобто у нас збільшилася кількість викликів загалом, і звісно кількість ССЗ у структурі цих викликів.

Слід зазначити, що однією із складнощів впровадження телемедицини в нашому районі була організація саме зв’язку бригад та кардіологічного центру. Оскільки Закарпаття знаходиться у високогірній місцевості, не всюди є інтернет-зв’язок, що ускладнювало передачу ЕКГ в медичний центр.

Наразі робота телеметричного комплексу UNET допомогає встановленню правильного діагнозу, це підвищення якості медичної допомоги що надається, і маршрутизації пацієнта. Тобто пацієнт при встановленні гострого коронарного синдрому не завозиться у районну лікарню, а безпосередньо до спеціалізованих закладів. На Закарпатті на сьогоднішній день є три такі заклади: це центральні районні лікарні у містах Хуст та Мукачево, а також Закарпатський обласний клінічний центр кардіології та кардіохірургії.

Вогар Василь Васильович,
фельдшер виїзної бригади

Ужгородської станції екстреної медичної допомоги

Якщо говорити про кардіологію, то наша бригада працює з електрокардіографом ЮКАРД 100 української компанії «ЮТАС». За добу ми можемо зробити 5—12 виїздів, і приблизно в половині випадків ми використовуємо функцію телеметричної передачі ЕКГ в консультативно-діагностичний центр.

Виїздів до пацієнтів із ССЗ звісно багато. В основному це хроніки, у всіх у них як мінімум декілька серцевих захворювань. Також є й молоді люди.

Зазвичай ми знімаємо кардіограму, відправляємо її за допомогою телеметричної функції в ЮКАРД 100, декілька хвилин даємо телеметристу на діагностику, потім дзвонимо і уточнюємо деталі. Тобто практично 4 хвилини з моменту реєстрації та відправлення ЕКГ, і телеметрист уже відповідає нам і скеровує нас по діагнозу. Наприклад, якщо спеціалісти у діагностичному центрі фіксують гостру патологію, вони повідомляють нам та самостійно передають кардіограму в кардіодиспансер. Вже спеціалізований медичний заклад відповідає про подальшу маршрутизацію пацієнта.

У випадку, коли потрібна госпіталізація саме до диспансеру, медики в ньому вже готові та чекають на пацієнта. Крім того, з метою уникнення негативних наслідків зазвичай за допомогою телеметриста вони дають рекомендації виїзній бригаді щодо можливості дати пацієнту кроворозріджуючі чи ні. Тобто вже на цьому ранньому етапі ми отримуємо консультації щодо ефективної маршрутизації та терапії.


Запрошуємо на стенди UTAS на виставці MEDICA 2024 та конгресі ESICM LIVES 2024

Дорогі друзі! Ми раді анонсувати участь UTAS у найважливіших заходах галузі, які відбудуться цієї осені. На початку жовтня зі своїм стендом, презентаціями та майстер-класами ми відвідаємо ESICM LIVES 2024 Barcelona. А вже у листопаді наш стенд буде представлено на міжнародній…

error: Content is protected !!